FLR 15: Combined Team Scoring

This content requires a MileSplit Pro plan.
Join Now and select any plan for instant access!

MileSplit Pro
Join Now



Pine Crest ended the Estero dynasty in the girls ROC and were the best team of both days. Combining all the results the Panthers are still number one, but the battle for second between Lake Mary and Oak Hall might have ended differently. Belen Jesuit won the boys Race of Champions, but we wanted to see what the team race would be like if we combined all the races. Trinity Prep ran Friday due to the Jewish holiday and was third last year. If the Saints would have been able to compete Saturday they could have contended with Lyman for a runner-up finish. See the top twenty teams and complete list!

Girls Combined Team Scores (Complete List)

1 Pine Crest HS (FL) 162
  1) Tsion Yared   18:33.07 1
  2) Julia Montgomery   19:08.59 6
  3) Mahdere Yared   19:44.00 21
  4) Amanda Schwartz   20:48.22 59
  5) Katherine Jovanovic   21:04.15 75
  Average Time: 19:51.61 Total Time: 1:39:18.03 1-5 Split: 2:31.08
  6) Katarina Stevanovich   21:08.64 84
  7) Simone Vreeland   21:08.85 87
2 Oak Hall School (FL) 323
  1) Lindsay Rosenberg   19:29.92 12
  2) Lauren Perry   20:31.64 40
  3) Grace Blair   20:35.11 43
  4) Talia Carlson   20:58.80 70
  5) Emma Rembert   22:04.38 158
  Average Time: 20:43.97 Total Time: 1:43:39.85 1-5 Split: 2:34.46
  6) Avery Means   23:18.38 315
  7) Ashton Avera   23:45.94 384
3 Lake Mary HS (FL) 333
  1) Fatema Jaffer   18:49.93 3
  2) Daniela Urzua   20:09.93 30
  3) Cheyenne St. Lewis   20:27.88 39
  4) Nicole Demeter   21:36.63 124
  5) Maggie Lyons   21:49.98 137
  Average Time: 20:34.87 Total Time: 1:42:54.35 1-5 Split: 3:00.05
  6) Johanna Freeman   22:25.14 201
  7) Angela Jordan   24:12.56 437
4 Chamberlain HS (FL) 390
  1) Maggie Parrish   19:24.43 9
  2) Quincy Mayer   20:38.87 48
  3) Avery Mayer   20:43.67 52
  4) Carolyn Szydlowski   21:42.24 130
  5) Mackenzie Mayer   21:58.00 151
  Average Time: 20:53.44 Total Time: 1:44:27.21 1-5 Split: 2:33.57
  6) Jordan Sutherland   33:16.56 785
5 Our Lady of Lourdes Academy (FL) 392
  1) Sabrina Quijano   20:35.15 44
  2) Jeannie Estevez   20:56.21 68
  3) Lianna Farnesi   21:04.80 76
  4) Emily Castella   21:16.79 98
  5) Andrea Gongora   21:21.53 106
  Average Time: 21:02.90 Total Time: 1:45:14.48 1-5 Split: 46.38
  6) Alexandra Smith   21:48.46 134
  7) Calyope Ortega   22:15.37 179
6 Merritt Island HS (FL) 394
  1) Mikaela Hakamaa   19:40.38 18
  2) Casey Orlando   20:49.76 60
  3) Sarah Hammond   20:50.27 61
  4) Jessica Parker   21:29.56 117
  5) Victoria Rohloff   21:50.01 138
  Average Time: 20:56.00 Total Time: 1:44:39.98 1-5 Split: 2:09.63
  6) Monet Madeux   21:56.55 146
  7) Julia Martin   22:17.11 184
7 Dr. Phillips HS (FL) 409
  1) Janet ANNIKA Sison   19:33.35 15
  2) Hannah Waddell   20:13.20 34
  3) Allison Walker   21:20.12 104
  4) Jamie Ivey   21:27.06 115
  5) Adajah Irving   21:51.98 141
  Average Time: 20:53.14 Total Time: 1:44:25.71 1-5 Split: 2:18.63
  6) Isabella Bartczak   22:16.54 181
  7) Rebekah Boggs   22:43.83 233
8 Westminster Christian School (FL) 451
  1) Victoria Hoppe   20:10.76 31
  2) Natasha Strump   20:41.83 50
  3) Hailey Mira   21:19.06 101
  4) Andrea Zumpano   21:19.40 103
  5) Megan Brais   22:07.21 166
  Average Time: 21:07.65 Total Time: 1:45:38.26 1-5 Split: 1:56.45
  6) Ashley Castano   23:22.06 324
  7) Samantha Nasr   24:27.41 464
9 Lakewood Ranch HS (FL) 459
  1) Shay Lee   20:51.55 62
  2) Sarah Fazio   20:54.49 67
  3) Andrea McDonald   21:08.83 85
  4) MacKenzie Malone   21:09.69 88
  5) Emma Fazio   22:03.46 157
  Average Time: 21:13.60 Total Time: 1:46:08.02 1-5 Split: 1:11.91
  6) Grace Super   23:28.28 339
  7) Elizabeth Chandler   24:28.70 466
10 Columbia HS (FL) 464
  1) Bridget Morse   19:31.92 14
  2) Cassie Pierron   20:15.85 36
  3) Nicole Morse   20:46.23 56
  4) Jillian Morse   21:21.51 105
  5) Ashley Jones   22:51.37 253
  Average Time: 20:57.38 Total Time: 1:44:46.88 1-5 Split: 3:19.45
  6) Bernita Brown   22:57.33 269
  7) Alexandra Faulstich   23:36.84 362
11 Niceville HS (FL) 494
  1) Mackenzie Shinnick   20:47.36 58
  2) Nicole Escoffier   21:00.46 73
  3) Claudia Howes   21:05.28 78
  4) Hannah Schneidewind   21:06.30 80
  5) Julia Moreno   22:27.15 205
  Average Time: 21:17.31 Total Time: 1:46:26.55 1-5 Split: 1:39.79
  6) Diana LaFollette   22:45.61 237
  7) Erica Mitchell   24:01.74 415
12 Timber Creek HS (FL) 503
  1) Caitlin Galloway   19:54.52 25
  2) Briana Burnett   19:58.46 26
  3) Bianca Padilla   20:32.19 41
  4) Sara Mendez   21:44.51 131
  5) Maria Cortes   23:01.24 280
  Average Time: 21:02.18 Total Time: 1:45:10.92 1-5 Split: 3:06.72
  6) Allison Mason   23:02.87 282
  7) Ashley Phang   23:55.54 405
13 Ransom Everglades School (FL) 519
  1) Lauren Archer   19:31.44 13
  2) Beatriz Ruan   19:51.63 23
  3) Kat Smith   20:37.71 47
  4) Erica Scott   22:23.62 198
  5) Annie Gutierrez   22:45.86 238
  Average Time: 21:02.05 Total Time: 1:45:10.26 1-5 Split: 3:14.42
  6) Gabriella Ouellette   23:29.91 345
  7) Violet Handforth   23:34.87 355
14 Estero HS (FL) 561
  1) Daley Cline   19:53.71 24
  2) Breeana Salcedo   20:47.16 57
  3) Megan Slater   21:18.53 100
  4) Emma St John   22:00.55 154
  5) Kala Howard   22:40.38 226
  Average Time: 21:20.07 Total Time: 1:46:40.33 1-5 Split: 2:46.67
  6) Abigal Barrosa   23:27.36 338
  7) Min Lee   28:26.13 702
15 Lemon Bay HS (FL) 635
  1) Abigayle Weinfeld   20:22.98 38
  2) Haley Blem   20:43.23 51
  3) Kristen Robinson   21:05.22 77
  4) maddison welch   22:16.83 183
  5) Rebecca Thompson   23:04.42 286
  Average Time: 21:30.54 Total Time: 1:47:32.68 1-5 Split: 2:41.44
  6) Nikki Lenard   24:07.65 426
  7) Anna Moore   25:27.14 561
16 Olympia HS (FL) 674
  1) Emily Headley   19:17.61 7
  2) Briana Stokes   21:15.02 94
  3) Olivia Piatkowski   21:24.53 110
  4) Julianna Zagra   22:18.55 190
  5) Mariana Ortiz   22:58.86 273
  Average Time: 21:26.91 Total Time: 1:47:14.57 1-5 Split: 3:41.25
  6) Laurel Johnson   22:59.98 276
  7) Julia House   23:18.34 314
17 West Orange HS (FL) 686
  1) Megan Hannah   20:52.06 63
  2) Alexandra Miller   21:23.07 109
  3) Haley Moffett   22:06.54 162
  4) Felicia Miller   22:12.50 172
  5) Rania Benbrahim   22:16.03 180
  Average Time: 21:46.04 Total Time: 1:48:50.20 1-5 Split: 1:23.97
  6) Madison Tharp   22:26.02 203
  7) Alison Johnson   22:39.17 223
18 Seabreeze HS (FL) 721
  1) Alyssa Bayliff   20:12.17 32
  2) Elizabeth Murray   20:34.88 42
  3) Josie Gray   21:23.06 108
  4) Lea Gray   22:09.78 170
  5) Ashley Beers   23:40.44 369
  Average Time: 21:36.07 Total Time: 1:48:00.33 1-5 Split: 3:28.27
  6) Sarah Myers   24:05.73 424
  7) Amber Kelley   25:03.39 521
19 Palmetto Ridge HS (FL) 750
  1) Andrea Vargas   20:44.18 54
  2) Aleksa Guerra   21:16.14 97
  3) Lauren Ashbacher   21:41.26 128
  4) Monet Burkett   22:35.33 214
  5) Sofia Wajner   22:53.28 257
  Average Time: 21:50.04 Total Time: 1:49:10.19 1-5 Split: 2:09.10
  6) Karoline Powers   25:52.31 596
  7) Mckinley Wise   26:15.80 620
20 George Jenkins HS (FL) 841
  1) Victoria Jung   20:02.41 28
  2) Ruby Lewis   21:50.71 139
  3) Sydney Kurtz   22:06.02 161
  4) Makenzie Baker   22:39.63 224
  5) Casey Johnson   23:07.22 289
  Average Time: 21:57.20 Total Time: 1:49:45.99 1-5 Split: 3:04.81
  6) Rachel Castor   23:13.26 298
  7) Melissa Ferguson   23:22.22 325

Boys Combined Team Scores (Complete List)

1 Belen Jesuit Preparatory School (FL) 97
  1) Ryan Rodriguez   15:39.81 1
  2) Jaime Lopez   16:33.11 10
  3) Bruno Zayas   16:36.70 14
  4) Nicolas Roca   17:04.64 32
  5) Joshua Collins   17:10.65 40
  Average Time: 16:36.98 Total Time: 1:23:04.91 1-5 Split: 1:30.84
  6) Matthew Mullin-Garcia   17:44.11 85
  7) Christopher Garcia   17:46.86 91
2 Trinity Prep (FL) 156
  1) Chas Cook   16:19.07 4
  2) Trent Mandato   16:40.79 17
  3) Jesse Millson   17:03.49 31
  4) Preston Copenhaver   17:12.28 43
  5) Patrick Salas   17:26.37 61
  Average Time: 16:56.40 Total Time: 1:24:42.00 1-5 Split: 1:07.30
  6) Bo Cherry   17:41.42 80
  7) Aaron Goldstein   17:52.69 102
3 Lyman HS (FL) 213
  1) Joshua Jacques   16:01.86 3
  2) Jordan Armstrong   16:35.99 13
  3) Bryce Bell   16:39.74 16
  4) Charlie Le Grand   17:37.41 76
  5) Zachary Nicholson   17:55.80 105
  Average Time: 16:58.16 Total Time: 1:24:50.80 1-5 Split: 1:53.94
  6) Sean Clarke   18:47.06 237
  7) Kyler Hodges   18:49.07 241
4 Liberty High School (FL) 342
  1) Rogelio Araiza   16:23.35 6
  2) Justin Corinealdi   17:05.27 33
  3) Ryan Yarde   17:23.81 57
  4) Joshua Figueroa   17:28.78 63
  5) Jason Roseme   18:28.90 183
  Average Time: 17:22.02 Total Time: 1:26:50.11 1-5 Split: 2:05.55
  6) Enrique Juan-Martinez   18:31.74 191
  7) Deshaun Jennings   21:10.40 681
5 Lake Mary HS (FL) 357
  1) William Christian Aman   16:55.70 26
  2) Ryan DeGale   17:09.09 37
  3) John Lyons   17:31.12 65
  4) William Field   17:52.64 101
  5) Devin Boyle   18:05.61 128
  Average Time: 17:30.83 Total Time: 1:27:34.16 1-5 Split: 1:09.91
  6) Cole Trask   18:25.19 175
  7) Ethan Goldsmith   18:55.89 260
6 Pine Crest HS (FL) 467
  1) Michael Kennedy   16:55.02 25
  2) Ryan Welch   17:33.77 70
  3) Joseph Cabral   18:00.62 117
  4) Jake Nachlas   18:04.64 125
  5) Ron Knezevich   18:07.23 130
  Average Time: 17:44.26 Total Time: 1:28:41.28 1-5 Split: 1:12.21
  6) Matthew Stein   18:10.72 137
  7) Noah Srour   18:19.36 157
7 McKeel Academy (FL) 498
  1) Casey Brady   17:22.99 56
  2) Caleb Brady   17:45.32 87
  3) Duncan Lippincott   17:52.76 103
  4) Kendal Williams   18:04.04 123
  5) Leif Henrikson   18:06.56 129
  Average Time: 17:50.33 Total Time: 1:29:11.67 1-5 Split: 43.57
  6) Dakota Jones   18:57.13 266
  7) Thomas Good   19:41.75 422
8 Estero HS (FL) 507
  1) Dillion Vallette   16:42.66 19
  2) Jacob Dorn   17:32.21 68
  3) Arye Beck   17:32.26 69
  4) Delfino Reyes   18:19.17 156
  5) Christian Slater   18:33.65 195
  Average Time: 17:43.99 Total Time: 1:28:39.95 1-5 Split: 1:50.99
  6) Matt Ellard   18:48.11 240
  7) Jordan Paredes   20:10.90 520
9 Olympia HS (FL) 530
  1) Desi Ferreira   17:10.32 38
  2) Tyson Occenat   17:18.32 48
  3) Sergio Santiago   17:20.49 51
  4) John Hinkle   18:26.18 176
  5) Isaac Gordon   18:40.45 217
  Average Time: 17:47.15 Total Time: 1:28:55.76 1-5 Split: 1:30.13
  6) Thomas Flament   18:55.11 256
  7) Alex Esperanza   19:03.07 289
10 Dr. Phillips HS (FL) 586
  1) Thomas DiMauro   17:22.68 54
  2) Mark Canty   17:58.91 110
  3) Franklin Ivey   18:04.27 124
  4) Jean D'Haiti   18:12.42 144
  5) Carl Schwartz   18:18.70 154
  Average Time: 17:59.40 Total Time: 1:29:56.98 1-5 Split: 56.02
  6) Matt Merriman   19:00.69 282
  7) Jacob Matzner   19:50.77 460
11 Robinson HS (FL) 611
  1) Jack Rogers   16:38.54 15
  2) John Slife   17:40.72 79
  3) Ben Jones   18:01.08 118
  4) Manuel Tejeda   18:13.50 146
  5) Wade Fitzgerald   18:54.05 253
  Average Time: 17:53.58 Total Time: 1:29:27.89 1-5 Split: 2:15.51
  6) Ritvik Joshi   19:36.35 400
  7) Reo Kunori   19:58.39 486
12 Lakewood Ranch HS (FL) 619
  1) Kyle Wray   17:22.27 53
  2) John Rivera   17:32.07 67
  3) George Dabbiero   18:03.89 122
  4) Read Corley   18:12.29 142
  5) Brice Easton   18:46.42 235
  Average Time: 17:59.39 Total Time: 1:29:56.94 1-5 Split: 1:24.15
  6) Dylan Cameron   19:40.65 415
  7) Sam Sablan   20:26.12 561
13 Boone HS (FL) 624
  1) Jared Hines   17:43.42 83
  2) Spenser Blake   17:45.57 88
  3) Ryan Harding   17:49.61 97
  4) James Murphy   18:10.90 138
  5) Aidan Teel   18:40.51 218
  Average Time: 18:02.00 Total Time: 1:30:10.01 1-5 Split: 57.09
  6) Brandon Ryan   19:01.46 284
  7) Clayton Partlow   19:18.81 354
14 Charlotte HS (FL) 645
  1) Marshall Dillon   16:33.86 11
  2) Jonathan Wentworth   18:00.39 114
  3) Christopher Daniele   18:04.94 126
  4) Kyle Shirley   18:17.79 151
  5) Jonathan Heitman   18:50.76 243
  Average Time: 17:57.55 Total Time: 1:29:47.74 1-5 Split: 2:16.90
  6) Christian Lombardi   19:55.08 474
  7) Michael Papa   19:55.79 478
15 Freedom HS (Orlando) (FL) 661
  1) John Volmar   17:56.84 106
  2) Sheridian Foster   17:57.21 107
  3) Alex McKee   18:00.58 116
  4) Parker Logan   18:21.08 163
  5) Timothy Doyle   18:23.05 169
  Average Time: 18:07.75 Total Time: 1:30:38.76 1-5 Split: 26.21
  6) Yonelle Otero   19:27.43 372
  7) Jose Bravini   19:30.98 386
16 Melbourne HS (FL) 669
  1) Ian Reesh   17:02.81 30
  2) Tristan Adams   17:41.65 81
  3) Tyler Roberts   17:51.88 99
  4) Briar Reck   18:28.86 182
  5) Brandon Lawry   18:59.31 277
  Average Time: 18:00.90 Total Time: 1:30:04.51 1-5 Split: 1:56.50
  6) Mike Fears   20:54.84 641
  7) Devin Hughes   23:07.71 829
17 Douglas HS (FL) 694
  1) Anthony Ramcharran   16:41.28 18
  2) Alex Margetts   17:01.88 28
  3) Jordan McCutchen   18:23.28 170
  4) Linden Clark   18:35.16 198
  5) Jared Rubin   19:00.33 280
  Average Time: 17:56.39 Total Time: 1:29:41.93 1-5 Split: 2:19.05
  6) Isaac Hetzroni   20:16.81 536
  7) Patrick Curtis   20:18.75 544
18 The Geneva School (FL) 727
  1) Nicholas Gonzalez   16:30.59 9
  2) Isak Davis   17:21.18 52
  3) Kola Katynski   18:25.17 174
  4) Ethan Brodrecht   18:38.98 211
  5) Luke Pederson   19:00.59 281
  Average Time: 17:59.30 Total Time: 1:29:56.51 1-5 Split: 2:30.00
  6) Ben Rader   19:11.42 320
  7) Asher Davis   19:16.23 342
19 Viera HS (FL) 731
  1) Sam Shaffer   17:37.25 75
  2) Collin Quigley   17:47.88 95
  3) Richard Cupoli   18:18.64 153
  4) Jeremy Dean   18:30.51 187
  5) Ryan Miller   18:41.53 221
  Average Time: 18:11.16 Total Time: 1:30:55.81 1-5 Split: 1:04.28
  6) Rudy Valentin   18:43.82 226
  7) Alex Krestan   18:44.18 228
20 Immokalee HS (FL) 760
  1) Urias Velasquez   16:19.66 5
  2) Alejandro Ruiz   17:08.29 35
  3) Erasmo Cortes   18:36.01 201
  4) Andonet Thermidor   18:40.61 219
  5) Javier Camargo   19:06.57 300
  Average Time: 17:58.23 Total Time: 1:29:51.14 1-5 Split: 2:46.91
  6) Mackenson Yrelus   19:06.75 302
  7) Mauricio Trejo   20:50.73 633

 

Comments