Elite Performances

54 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 13.62 Kimani Rushing Hallandale HS
100 Meter Hurdles Finals 13.98 Lamisha Simmons Hallandale HS
100 Meter Hurdles Prelims 14.20 Kimani Rushing Hallandale HS
100 Meter Hurdles Prelims 14.39 Lamisha Simmons Hallandale HS
100 Meter Hurdles Finals 14.85 Tia Strackman Hallandale HS
100 Meter Dash Finals 12.24 Sarah Wollaston Somerset Academy
1,600 Meter Run Finals 5:08.15 Julia Montgomery Pine Crest HS
200 Meter Dash Finals 24.66 Keisha Jean Pierre Hallandale HS
200 Meter Dash Finals 24.71 Danielle Bess American Heritage MS/HS (Plantation)
200 Meter Dash Finals 24.96 Kori Collins American Heritage MS/HS (Plantation)
300 Meter Hurdles Finals 42.77 Kimani Rushing Hallandale HS
300 Meter Hurdles Finals 44.19 Lamisha Simmons Hallandale HS
300 Meter Hurdles Prelims 44.90 Kimani Rushing Hallandale HS
300 Meter Hurdles Finals 45.05 Tia Strackman Hallandale HS
300 Meter Hurdles Prelims 45.35 Tia Strackman Hallandale HS
300 Meter Hurdles Prelims 46.08 Lamisha Simmons Hallandale HS
400 Meter Dash Finals 55.89 Danielle Bess American Heritage MS/HS (Plantation)
400 Meter Dash Finals 57.76 Kori Collins American Heritage MS/HS (Plantation)
400 Meter Dash Finals 57.91 Cadeebra Calcote Calvary Christian Academy (Ft. Lauderdale)
800 Meter Run Finals 2:18.22 Katie Pinnell North Broward Prep HS
800 Meter Run Finals 2:19.12 Briana Pollock Hallandale HS
Discus Finals 38.96m Lamisha Simmons Hallandale HS
High Jump Finals 1.73m Aisha Nelson Hallandale HS
Long Jump Finals 5.44m Keausha Bradley Macklin Hallandale HS
Long Jump Finals 5.59m Kimani Rushing Hallandale HS
Pole Vault Finals 3.2m Taylor Logue Pine Crest HS
Shot Put Finals 11.39m Amani Heaven Hallandale HS
Triple Jump Finals 11.14m Aisha Nelson Hallandale HS
Triple Jump Finals 12.29m Kimani Rushing Hallandale HS
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.59 Torrance Gibson American Heritage MS/HS (Plantation)
100 Meter Dash Prelims 10.69 Shaun Shivers Chaminade-Madonna College Prep
100 Meter Dash Finals 10.71 Shaun Shivers Chaminade-Madonna College Prep
100 Meter Dash Prelims 10.74 Torrance Gibson American Heritage MS/HS (Plantation)
110 Meter Hurdles Finals 13.99 Antwuan Musgrove Hallandale HS
110 Meter Hurdles Prelims 14.39 Antwuan Musgrove Hallandale HS
200 Meter Dash Prelims 21.30 Torrance Gibson American Heritage MS/HS (Plantation)
200 Meter Dash Finals 21.32 Shaun Shivers Chaminade-Madonna College Prep
200 Meter Dash Finals 21.33 Oliver Alexandre Hallandale HS
200 Meter Dash Finals 21.34 Torrance Gibson American Heritage MS/HS (Plantation)
200 Meter Dash Prelims 21.48 Oliver Alexandre Hallandale HS
200 Meter Dash Prelims 21.66 Anthony Schwartz American Heritage MS/HS (Plantation)
200 Meter Dash Finals 21.75 Andrew James Cardinal Gibbons HS
200 Meter Dash Finals 21.77 Anthony Schwartz American Heritage MS/HS (Plantation)
200 Meter Dash Prelims 21.92 Andrew James Cardinal Gibbons HS
300 Meter Hurdles Finals 38.80 Antwuan Musgrove Hallandale HS
300 Meter Hurdles Prelims 39.25 Antwuan Musgrove Hallandale HS
400 Meter Dash Finals 48.20 Oliver Alexandre Hallandale HS
400 Meter Dash Finals 48.68 Andrew James Cardinal Gibbons HS
4x100 Meter Relay Finals 41.85 Relay Team American Heritage MS/HS (Plantation)
4x400 Meter Relay Finals 3:21.11 Relay Team American Heritage MS/HS (Plantation)
4x400 Meter Relay Finals 3:21.70 Relay Team Hallandale HS
4x800 Meter Relay Finals 8:06.79 Relay Team Calvary Christian Academy (Ft. Lauderdale)
4x800 Meter Relay Finals 8:08.26 Relay Team Pine Crest HS
Discus Finals 47.9m Fedner Petit-Homme American Heritage MS/HS (Plantation)