Elite Performances
139 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.37 | Shantia Moss | Pompano Beach HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.70 | Valerie Flournoy | P.K. Yonge School |
100 Meter Hurdles Finals | 14.71 | Deandra Doyley | Fort Lauderdale HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.73 | Kettiany Clarke | Palm Beach Lakes HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.83 | Lamaiya Jones | Palm Beach Lakes HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.89 | Kendall Clifford | Martin County HS |
100 Meter Hurdles Finals | 14.96 | Victoria Chin | Oak Ridge HS |
100 Meter Dash Finals | 12.08 | Barbara Pierre | Winter Haven HS |
100 Meter Dash Finals | 12.09 | Lauren Austin | Oviedo HS |
100 Meter Dash Finals | 12.17 | Tiffany Owens | Hallandale HS |
1600 Meter Run Finals | 4:57.64 | Jennifer Simpson | Oviedo HS |
1600 Meter Run Finals | 5:04.79 | Nicole Schappert | St. John Paul II Academy |
1600 Meter Run Finals | 5:06.28 | Laura Bowerman | King |
1600 Meter Run Finals | 5:07.61 | Lavera Morris | Oak Ridge HS |
1600 Meter Run Finals | 5:10.58 | Brittany Cushman | Satellite High School |
1600 Meter Run Finals | 5:14.46 | Melissa Kotchman | Indian Rocks Christian |
1600 Meter Run Finals | 5:14.96 | Jacy Kruzel | Cooper City HS |
3200 Meter Run Finals | 11:04.39 | Jennifer Simpson | Oviedo HS |
3200 Meter Run Finals | 11:13.44 | Jacy Kruzel | Cooper City HS |
4x100 Meter Relay Finals | 47.43 | Relay Team | Miami Northwestern HS |
4x100 Meter Relay Finals | 47.93 | Relay Team | Pompano Beach HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:49.23 | Relay Team | Oak Ridge HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:50.11 | Relay Team | Miami Northwestern HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:52.99 | Relay Team | Miami Central HS |
4x800 Meter Relay Finals | 9:32.32 | Relay Team | Miami Central HS |
4x800 Meter Relay Finals | 9:33.36 | Relay Team | Oak Ridge HS |
4x800 Meter Relay Finals | 9:39.20 | Relay Team | Our Lady of Lourdes Academy (Miami) |
4x800 Meter Relay Finals | 9:40.33 | Relay Team | Oak Hall School |
4x800 Meter Relay Finals | 9:41.64 | Relay Team | St. Thomas Aquinas HS |
Discus Finals | 36.83m | Rondaniell Williams | Astronaut HS |
Discus Finals | 37.16m | Shawneise Williams | Gainesville HS |
Discus Finals | 37.72m | Brittni Harris | Spanish River HS |
Discus Finals | 37.95m | Chinelo Ubaka | Chiles HS |
Discus Finals | 40.89m | Alexa Revord | Sarasota Riverview HS |
Discus Finals | 40.92m | Shannon Bowie | Buchholz HS |
Discus Finals | 46.13m | Lindsey Nelson | Mandarin HS |
High Jump Finals | 1.63m | Kristina Harrell | Satellite High School |
High Jump Finals | 1.63m | Cicely Peterson | Lakewood Ranch HS |
High Jump Finals | 1.63m | Tiara Swanagan | Ed White HS |
High Jump Finals | 1.63m | Courtney LaCroix | Palm Harbor University HS |
High Jump Finals | 1.68m | Katie Sandmeyer | Estero HS |
High Jump Finals | 1.73m | Kettiany Clarke | Palm Beach Lakes HS |
High Jump Finals | 1.78m | Viktoria Andonova | Coral Springs HS |
Long Jump Finals | 5.35m | Angela Whitehead | Centennial HS |
Long Jump Finals | 5.42m | Deandra Doyley | Fort Lauderdale HS |
Long Jump Finals | 5.44m | Whitney Marsh | Mountain Brook HS |
Long Jump Finals | 5.62m | Pavielle James | Miami Northwestern HS |
Long Jump Finals | 5.66m | Nadia Covington | Lakewood HS |
Pole Vault Finals | 3.21m | Megan Malone | Riverview |
Pole Vault Finals | 3.21m | Cc Ray | South Lake HS |
Pole Vault Finals | 3.51m | Erica Hall | Leesburg HS |
Pole Vault Finals | 3.51m | Natalie Moser | Wharton |
Shot Put Finals | 11.38m | Rose McKinney | Astronaut HS |
Shot Put Finals | 11.62m | Nicole Lopez | Oak Ridge HS |
Shot Put Finals | 11.71m | Chinelo Ubaka | Chiles HS |
Shot Put Finals | 11.79m | Nikole Jackson | Miami Northwestern HS |
Shot Put Finals | 11.96m | Jazmine Highsmith | Miami Northwestern HS |
Shot Put Finals | 12.85m | Chelsia James | Charlotte HS |
Shot Put Finals | 13.36m | Lindsey Nelson | Mandarin HS |
Triple Jump Finals | 10.97m | Kieriney Johnson | Lakewood Ranch HS |
Triple Jump Finals | 10.99m | Aniis Hopkins | Winter Springs HS |
Triple Jump Finals | 11.13m | Nicole Moore | Miami Northwestern HS |
Triple Jump Finals | 11.18m | Jennifer Hayes | Ridgewood HS |
Triple Jump Finals | 11.25m | Lamaiya Jones | Palm Beach Lakes HS |
Triple Jump Finals | 11.31m | Cicely Kyle | Woodham HS (Closed) |
Triple Jump Finals | 11.38m | Aisha Goynes | Edgewater HS |
Triple Jump Finals | 11.42m | Meashia Glenn | Miami Northwestern HS |
Triple Jump Finals | 12.1m | Foluke Akinradewo | St. Thomas Aquinas HS |
Triple Jump Finals | 12.13m | Nadia Covington | Lakewood HS |
Triple Jump Finals | 12.28m | Viktoria Andonova | Coral Springs HS |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
100 Meter Dash Finals | 10.47 | Walter Dix | Coral Springs HS |
100 Meter Dash Finals | 10.49 | Xavier Carter | Palm Bay HS |
100 Meter Dash Finals | 10.66 | OJ Murdock | Middleton |
100 Meter Dash Finals | 10.67 | Neksy Metelus | Fort Lauderdale HS |
100 Meter Dash Finals | 10.79 | Andre Johnson | Miami Northwestern HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.42 | Eric Ballotta | Tampa Jesuit HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.50 | Rickey Pinkney | Suncoast HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.56 | Mark Edwards | Olympia HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.60 | Ronald Dasilva | St. Thomas Aquinas HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.63 | Travis Morancie | Dillard HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.64 | Calvin Wyche | Miami Northwestern HS |
110 Meter Hurdles Finals | 14.68 | Joe Taylor | Palm Beach Lakes HS |
1600 Meter Run Finals | 4:11.90 | Steven Hassen | Ocala Vanguard HS |
1600 Meter Run Finals | 4:14.07 | Paul Cross | South Plantation HS |
1600 Meter Run Finals | 4:16.40 | Jeremy Miller | John I. Leonard HS |
1600 Meter Run Finals | 4:17.17 | Jose Garcia | Belen Jesuit Preparatory School |
1600 Meter Run Finals | 4:19.66 | Mike Walsh | Lakewood Ranch HS |
1600 Meter Run Finals | 4:20.98 | Michael Padilla | Pine Forest HS |
3200 Meter Run Finals | 9:23.19 | Alex Miletich | Chiles HS |
3200 Meter Run Finals | 9:23.27 | Chris Nickinson | Pensacola Booker T. Washington HS |
3200 Meter Run Finals | 9:23.67 | Dan Daly | St. Andrew's |
3200 Meter Run Finals | 9:24.02 | Jp Cook | Martin County HS |
3200 Meter Run Finals | 9:37.16 | Andy Biladeau | Tampa Jesuit HS |
4x100 Meter Relay Finals | 41.02 | Relay Team | Olympia HS |
4x100 Meter Relay Finals | 41.14 | Relay Team | Olympia HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:15.28 | Relay Team | Homestead HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:17.34 | Relay Team | Wolfson High School |
4x400 Meter Relay Finals | 3:18.94 | Relay Team | Miami Northwestern HS |
4x400 Meter Relay Finals | 3:21.32 | Relay Team | Plantation HS |
4x800 Meter Relay Finals | 7:51.11 | Relay Team | Homestead HS |
4x800 Meter Relay Finals | 7:58.90 | Relay Team | Miami Central HS |
4x800 Meter Relay Finals | 8:00.35 | Relay Team | Gulliver Prep |
4x800 Meter Relay Finals | 8:00.48 | Relay Team | Jean Ribault HS |
4x800 Meter Relay Finals | 8:04.73 | Relay Team | Miami Northwestern HS |
Discus Finals | 46.56m | Eric Kazmaier | Buchholz HS |
Discus Finals | 47.12m | Greg Bing | Bishop Kenny HS |
Discus Finals | 47.42m | Onesi Lino | Lakewood Ranch HS |
Discus Finals | 50.42m | Steven Octavien | Lely HS |
Discus Finals | 54.15m | Mike Reed | Vero Beach HS |
Discus Finals | 55.83m | Westley Stockbarger | Charlotte HS |
Discus Finals | 58.55m | Tavares Gooden | St. Thomas Aquinas HS |
Distance Medley Relay Finals | 10:22.89 | Relay Team | Flagler Palm Coast HS |
Distance Medley Relay Finals | 10:32.31 | Relay Team | Bishop Kenny HS |
Distance Medley Relay Finals | 10:34.83 | Relay Team | Miami Northwestern HS |
Distance Medley Relay Finals | 10:42.48 | Relay Team | Episcopal School of Jacksonville |
Distance Medley Relay Finals | 10:43.74 | Relay Team | Santaluces HS |
High Jump Finals | 1.98m | Matthew Gorman | Buchholz HS |
High Jump Finals | 2.08m | Cedric McGowan | Miami Northwestern HS |
High Jump Finals | 2.08m | Tony Collins | John I. Leonard HS |
Long Jump Finals | 6.95m | Matthew Gorman | Buchholz HS |
Long Jump Finals | 7m | Prescott Chapman | Jean Ribault HS |
Long Jump Finals | 7.06m | Michael Dowdell | Boynton Beach HS |
Long Jump Finals | 7.13m | Patrick Lee | Christopher Columbus HS |
Long Jump Finals | 7.25m | Walter Dix | Coral Springs HS |
Pole Vault Finals | 4.39m | Charlie Cotton | Gainesville HS |
Pole Vault Finals | 4.55m | Jeremy Protz | Scottsboro HS |
Shot Put Finals | 15.93m | Steven Octavien | Lely HS |
Shot Put Finals | 15.93m | Bryan Jones | Fort Walton Beach HS |
Shot Put Finals | 16.41m | Mike Reed | Vero Beach HS |
Shot Put Finals | 16.51m | Dane Guthrie | Christopher Columbus HS |
Shot Put Finals | 17.3m | Adamm Oliver | Ridgewood HS |
Shot Put Finals | 18.07m | Westley Stockbarger | Charlotte HS |
Triple Jump Finals | 13.82m | Rufus Holcomb | Miami Northwestern HS |
Triple Jump Finals | 13.86m | Matthew Gorman | Buchholz HS |
Triple Jump Finals | 13.91m | Timothy Waldon | Eastside HS |
Triple Jump Finals | 14.07m | Prescott Chapman | Jean Ribault HS |
Triple Jump Finals | 14.11m | Troy Hillman | Homestead HS |
Triple Jump Finals | 14.59m | Kyle Harris | Lyman HS |
Triple Jump Finals | 14.65m | Daniel Roper | Plantation HS |