FHSAA 3A Region 3 2018 vs FHSAA 3A Region 3 2016

Aggregate Data Points
Difference This Meet That Meet
Overall Athletes +7 272 265
Overall Average -1:09.27 20:13.41 21:22.68
1st-10th Place -1:11.29 16:19.39 17:30.68
1st-25th Place -1:10.83 16:40.98 17:51.81
1st-50th Place -1:08.85 17:03.62 18:12.47
1st-100th Place -1:12.30 17:37.94 18:50.25
Common Athletes -- -- 60
Ran Faster 52 56 4
Ran Season Best 26 26 --
Average Time -1:45.29 19:27.44 21:12.72
Median Time -1:54.27 19:30.13 21:24.40
Middle 80% Times -1:51.16 19:18.14 21:09.30
Top 10% Times -1:44.36 16:15.94 18:00.30
Top 25% Times -1:41.98 16:43.42 18:25.40
Top 50% Times -1:49.76 17:26.03 19:15.80
Bottom 50% Times -1:40.81 21:28.84 23:09.65
Bottom 25% Times -1:31.25 22:33.11 24:04.36
Bottom 10% Times -59.25 23:53.30 24:52.55
Average Difference -1:45.29 -- --
Median Difference -2:44.88 -- --
Middle 80% Difference -1:50.55 -- --
Top 10% Difference -1:20.80 -- --
Top 50% Difference -1:43.82 -- --
Top 25% Difference -1:36.30 -- --
Top 50% Difference -1:43.82 -- --
Bottom 50% Difference -1:46.75 -- --
Bottom 25% Difference -1:55.94 -- --
Bottom 10% Difference -1:27.68 -- --

Performances of Common Athletes
Athlete Team Difference This Meet That Meet
Hugh Brittenham Estero HS -1:38.00 15:54.80 17:32.80
Ethan Geiger Robinson HS -1:30.62 16:03.28 17:33.90
Nickolas Kamen Gulf Coast HS -2:21.19 16:09.31 18:30.50
Brady Gibson Naples HS -1:55.02 16:18.28 18:13.30
John Perez Port Charlotte HS -1:56.25 16:33.85 18:30.10
Trevor Coryea Osceola HS (Seminole) -1:38.88 16:36.12 18:15.00
Mathew Maier Northeast HS (St. Petersburg) -1:58.82 16:39.68 18:38.50
Ernesto Velasquez Chamberlain HS -3:07.52 16:53.98 20:01.50
Kyle Skinner Fort Myers HS -1:40.10 16:54.20 18:34.30
Michael Welborn East Lake HS -1:27.95 16:56.55 18:24.50
Camden George Osceola HS (Seminole) -2:48.61 16:57.19 19:45.80
Ethan Hunter Robinson HS -2:05.71 17:08.99 19:14.70
Parker Maddox Tampa Jesuit HS -1:44.31 17:12.79 18:57.10
Chris Reynolds Gulf Coast HS -1:22.71 17:13.59 18:36.30
Tristan Bashaw Barron Collier HS -2:59.05 17:18.65 20:17.70
Ryan Ringer Ida S. Baker HS -1:00.10 17:20.30 18:20.40
Joshua Fictum Northeast HS (St. Petersburg) -2:26.72 17:22.98 19:49.70
Andrew Bruges Robinson HS -1:22.61 17:30.59 18:53.20
Parker Valby East Lake HS -2:32.84 17:39.86 20:12.70
Nick Carpenter Fort Myers HS -22.20 17:44.20 18:06.40
Evan Oben Cape Coral HS -2:40.37 17:53.73 20:34.10
Ben Sweiderk Venice HS -1:30.94 17:56.06 19:27.00
Trevor Cavanaugh Clearwater HS -2:28.42 17:56.18 20:24.60
Andre Benitez Freedom HS (Tampa) -3:27.15 18:08.05 21:35.20
Taylor Stone Osceola HS (Seminole) -1:47.22 18:27.08 20:14.30
Dylan Rickis Cape Coral HS -1:49.43 18:33.77 20:23.20
Grant Thrower Osceola HS (Seminole) -57.55 18:38.75 19:36.30
Cheyenne Young Cape Coral HS -2:44.88 18:39.52 21:24.40
Austin Channels Freedom HS (Tampa) -1:06.02 18:48.88 19:54.90
Robert Wilson Northeast HS (St. Petersburg) +10.03 19:30.13 19:20.10
Zoe D'Antonio Naples HS -2:18.98 19:29.82 21:48.80
Morgan (Mo) Palmer Palmetto Ridge HS -4:08.41 19:45.09 23:53.50
Zac Catron Port Charlotte HS -1:01.40 19:47.20 20:48.60
Joseph Zidek Cape Coral HS -1:42.86 19:57.64 21:40.50
Jillian Dempsey Naples HS -44.07 19:58.33 20:42.40
Meghan Gregoire Osceola HS (Seminole) -1:54.30 19:59.10 21:53.40
Gerardo Aponte Brandon HS -2:24.63 20:08.57 22:33.20
Sophia Crassas Robinson HS -4:52.43 20:21.37 25:13.80
Mackenzie Flowers Charlotte HS -2:24.26 20:46.64 23:10.90
Victoria Simeone Charlotte HS -2:56.37 20:55.23 23:51.60
Samantha Davidson Robinson HS -2:42.22 20:55.78 23:38.00
Alexa Roughton Charlotte HS -1:39.55 20:55.85 22:35.40
Camille Strackbein Gulf Coast HS -2:09.30 20:58.10 23:07.40
Amanda Evans Osceola HS (Seminole) -1:47.91 20:59.99 22:47.90
Hannah Luff Venice HS -2:21.00 21:09.60 23:30.60
Jennifer Lukowski Venice HS -2:12.04 21:20.06 23:32.10
Morgan Kugel Freedom HS (Tampa) -47.58 21:20.52 22:08.10
Taylar Sherman Cape Coral HS -2:02.71 21:20.59 23:23.30
Sophia Richardt Barron Collier HS -51.05 21:23.45 22:14.50
Juliana Heath Robinson HS -1:13.48 21:30.92 22:44.40
Shea Porter Dunedin HS +9.86 22:00.36 21:50.50
Riley Mitchell Gulf Coast HS -1:17.99 21:52.91 23:10.90
Olivia Dorsky Osceola HS (Seminole) -13.69 22:03.01 22:16.70
Jenna LaPlume Clearwater HS -3:03.81 22:04.99 25:08.80
Sydney Stoltzfoos Gaither HS -2:56.78 22:07.42 25:04.20
Chloe McMullen Clearwater HS +1:26.12 24:29.82 23:03.70
Melissa Millington Freedom HS (Tampa) -1:01.94 23:17.26 24:19.20
Shawna Slattery Venice HS +54.14 24:33.34 23:39.20
Hannah Robertson Venice HS -24.00 23:56.90 24:20.90
Raquel Wajner Palmetto Ridge HS -13.34 24:55.06 25:08.40