Licensed to Half-Mile Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 3/8/2009 09:58 AM
East Coast Classic - 3/6/2009 to 3/7/2009
www.halfmiletiming.com
Flagler Palm Coast HS: Bunnell, Florida
Results
Event 36 Boys Pole Vault Open
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
Finals
1 Dixon, John 10 Flagler Palm Coa 8-00.00 7-06.00 2.28m 10
-- Larocco, Aaron 09 Flagler Palm Coa NH
-- Yevoli, Chris 12 Flagler Palm Coa 9-06.00 NH
-- Mancuso, Michael 09 Flagler Palm Coa NH
Event 38 Boys Long Jump Open
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Stubbs, Chris 10 Flagler Palm Coa 20-05.75 18-03.50 5.57m 10
2 Phillips, Justin 09 Flagler Palm Coa 17-08.75 5.40m 8
3 Gillis, Andre 10 Flagler Palm Coa 17-07.00 5.35m 6
4 Johnson, Alex 09 Flagler Palm Coa 17-06.00 5.33m 5
5 Decker, Bradlee 10 Flagler Palm Coa 17-04.00 5.28m 4
6 Dean, Brandon Flagler Palm Coa 16-08.00 5.08m 3
7 Thomas, Cameron 09 Flagler Palm Coa 18-00.00 16-05.00 5.00m 2
8 Walker, Josh 10 Flagler Palm Coa 16-01.50 4.91m 1
9 Bush, Marcus 10 Warner Christian 17-03.25 15-11.00 4.85m
Event 40 Boys 100 Meter Dash Open
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Toles, Stefan 11 Flagler Palm Coa 11.77 11.56 1 10
2 Phillips, Justin 09 Flagler Palm Coa 11.55 11.57 1 8
3 Critcher, Kenlee 11 Flagler Palm Coa 11.88 11.64 1 6
4 Coleman, Kent 11 Flagler Palm Coa 11.69 11.95 1 5
5 Galvin, Frankie 11 Flagler Palm Coa 12.15 12.02 2 4
6 Thomas, Doug 11 Flagler Palm Coa 12.24 12.09 2 3
7 Dove, Victor 10 Flagler Palm Coa 11.77 12.10 1 2
8 Soard, Cory 10 Flagler Palm Coa 11.95 12.14 2 1
9 Decker, Bradlee 10 Flagler Palm Coa 11.99 12.16 2
10 Williams, Sharod 10 Warner Christian 12.05 12.28 2
11 Johnson, Alex 09 Flagler Palm Coa 12.41 4
12 Gillis, Andre 10 Flagler Palm Coa 12.10 12.62 2
13 Mitchell, Tassy 10 Flagler Palm Coa 12.66 4
14 Thomas, Cameron 09 Flagler Palm Coa 12.45 12.74 3
14 Claviazzo, Donovan 11 Flagler Palm Coa 12.50 12.74 3
16 Matthews, Christian Flagler Palm Coa 12.83 4
17 Dixon, John 10 Flagler Palm Coa 12.10 12.91 2
18 Greene, Rashad 11 Warner Christian 12.36 12.93 3
19 Walker, Josh 10 Flagler Palm Coa 13.13 4
20 Schwab, Kevin 11 Flagler Palm Coa 13.24 5
21 Mancuso, Michael 09 Flagler Palm Coa 13.41 5
22 Matthews, Turrell Buddy Taylor Mid 13.45 4
23 Marsala, Mike Flagler Palm Coa 13.62 5
24 Larocco, Aaron 09 Flagler Palm Coa 13.64 3
25 Allen, Breon 10 Warner Christian 12.52 13.73 3
26 Feldman, Noah 09 Flagler Palm Coa 13.84 3
27 Rodriquez, Louis Flagler Palm Coa 13.85 4
28 Alston, Xavier 11 Flagler Palm Coa 13.32 13.98 3
29 Ragsdale, Ryan 09 Flagler Palm Coa 14.21 5
30 Mendez, Brian Flagler Palm Coa 15.05 5
31 Massey, Marvin Buddy Taylor Mid 16.53 5
Event 42 Boys 400 Meter Dash Open
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Stubbs, Chris 10 Flagler Palm Coa 54.92 56.52 1 10
2 Dove, Victor 10 Flagler Palm Coa 57.78 56.54 1 8
3 Dixon, John 10 Flagler Palm Coa 58.90 57.74 2 6
4 Sayed, Ali 10 Flagler Palm Coa 57.20 59.56 1 5
5 Walker, Josh 10 Flagler Palm Coa 59.71 3 4
6 Gillis, Andre 10 Flagler Palm Coa 57.70 59.94 1 3
7 Mancuso, Michael 09 Flagler Palm Coa 1:01.26 2 2
8 Larocco, Aaron 09 Flagler Palm Coa 1:01.64 2 1
9 Mitchell, Tassy 10 Flagler Palm Coa 1:02.00 3
10 Galvin, Frankie 11 Flagler Palm Coa 58.40 1:03.07 1
11 Matthews, Turrell Buddy Taylor Mid 1:04.80 3
12 Feldman, Noah 09 Flagler Palm Coa 1:04.82 3
13 Thomas, Cameron 09 Flagler Palm Coa 1:00.20 1:07.92 2
14 Ragsdale, Ryan 09 Flagler Palm Coa 1:08.49 2
15 Sink, Jesse 09 Flagler Palm Coa 1:08.72 3
16 Johnson, Alex 09 Flagler Palm Coa 1:16.55 3
17 Mendez, Brian Flagler Palm Coa 1:20.63 2
Event 46 Boys 1600 Meter Run Open
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Burke, Michael Unattached 4:35.54 10
2 Romero, Roger 10 Flagler Palm Coa 5:14.00 5:17.41 8
3 Bush, Adam 09 Flagler Palm Coa 5:25.00 5:19.45 6
4 Acevedo, David 10 Flagler Palm Coa 5:35.00 5:25.99 5
5 Tesler, Larry 10 Flagler Palm Coa 5:32.00 5:30.39 4
6 Giorgianni, Alex 10 Flagler Palm Coa 5:31.00 5:30.67 3
7 Pompi, James 11 Atlantic (Po) 5:10.00 5:35.30 2
8 Dixon, Morgan 11 Ponte Vedra 5:36.43 1
9 Philpot, Austin 10 Ponte Vedra 5:38.09
10 Derocher, Joshua 10 Warner Christian 5:48.00 5:39.15
11 Prazeres, Claudio 10 Flagler Palm Coa 5:18.00 5:41.65
12 Sneed, Sam 10 Ponte Vedra 5:47.54
13 Hawkins, Branden 10 Ponte Vedra 6:17.08
14 Allten, Robbie 09 Ponte Vedra 6:19.51
15 Foley, Travis 7 Warner Christian 6:59.00 6:36.17
16 Matthews, Andrew 10 Ponte Vedra 6:42.92
Event 48 Boys 3200 Meter Run Open
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Burke, Michael Unattached 10:24.39 10
2 Romero, Roger 10 Flagler Palm Coa 11:47.00 11:40.79 8
3 Acevedo, David 10 Flagler Palm Coa 12:10.00 11:44.67 6
4 Bush, Adam 09 Flagler Palm Coa 11:58.54 5
5 Giorgianni, Alex 10 Flagler Palm Coa 12:56.00 12:15.86 4
6 Tesler, Larry 10 Flagler Palm Coa 12:02.00 12:16.61 3
7 Prazeres, Claudio 10 Flagler Palm Coa 11:45.00 12:38.35 2
Event 49 Boys 200 Meter Dash Open
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Woods, Reggie 11 Flagler Palm Coa 23.20 23.06 1 10
2 Jean, Fritz 12 Flagler Palm Coa 23.22 23.28 1 7
2 Toles, Stefan 11 Flagler Palm Coa 23.11 23.28 1 7
4 O'Dell, Timothy 12 Flagler Palm Coa 23.00 23.29 1 5
5 Hymon, Michael 10 Flagler Palm Coa 23.87 23.33 1 4
6 Williams, Yeovanti 10 Flagler Palm Coa 23.35 23.62 1 3
7 Dove, Victor 10 Flagler Palm Coa 23.99 24.04 2 2
8 Tinsley, Joh'shay 11 Flagler Palm Coa 23.18 24.16 1 1
9 Decker, Bradlee 10 Flagler Palm Coa 24.59 2
10 Mills, Ashdon 12 Flagler Palm Coa 23.15 24.69 1
11 Thomas, Doug 11 Flagler Palm Coa 24.01 24.90 2
Women - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Spruce Creek 189 2) DeLand 135
3) Flagler Palm Coast 104 4) Matanzas 71
5) Holy Trinity 64 6) Father Lopez 24
7) Warner Christian 21 8) St. Joseph 16
9) Ponte Vedra 13 10) Atlantic (PO) 9
Women - Open - Team Rankings - 6 Events Scored
===============================================================================
1) Flagler Palm Coast 114 2) Indian Trails Middle Scho 23
3) Holy Trinity 22
Men - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Flagler Palm Coast 229 2) Spruce Creek 139
3) DeLand 82 4) Eastside 61
5) Matanzas 53 6) Holy Trinity 32
7) Father Lopez 23 8) Ponte Vedra 16
9) Warner Christian 12 10) St. Joseph 8
11) Seabreeze 6
Men - Open - Team Rankings - 7 Events Scored
===============================================================================
1) Flagler Palm Coast 220 2) Atlantic (PO) 2
3) Ponte Vedra 1