North Port XC Invite
September 21, 2013
Results By Endurance Sports Timing Endurance Sports Timing LLC
Overall Finish List - Boys
Small School Boys 5000 Meter Run
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace
1 1 668 Leonel Delacruz Immokalee HS 16:20.4 5:16/M
2 2 52 Canaan Meester-KittermBayshore HS 16:32.8 5:20/M
3 3 174 Cal Davidson Turner Cardinal Mooney HS 16:44.5 5:24/M
4 4 1269 Noah Perkins Seffner Christian Academy HS 16:47.9 5:25/M
5 5 553 Alyx Gonzalez Gateway Charter HS 16:59.5 5:29/M
6 6 1242 Eric Foster Sebring HS 17:14.4 5:34/M
7 (< 5) 1218 Andrew LeMay Seacrest Country Day School 17:17.1 5:35/M
8 7 672 Urias Velasquez Immokalee HS 17:27.8 5:38/M
9 8 1243 Damian Foster Sebring HS 17:28.5 5:38/M
10 9 673 Alex Ruiz Immokalee HS 17:29.8 5:38/M
11 10 75 Jared Arnold Bishop Verot HS 17:46.7 5:44/M
12 (< 5) 9 Nima Beheshti Admiral Farragut Academy 17:58.3 5:48/M
13 11 794 Miles Rittenhouse Lemon Bay HS 18:02.9 5:49/M
14 12 792 Kevin Plummer Lemon Bay HS 18:16.0 5:54/M
15 13 1248 Malcom Holdman Sebring HS 18:18.1 5:54/M
16 14 671 Dagoberto Andrade Immokalee HS 18:20.2 5:55/M
17 15 395 Jonas Elliot Evangelical Christian School 18:22.8 5:55/M
18 16 556 Matt DeClerck Gateway Charter HS 18:24.5 5:56/M
19 (< 5) 1221 Blake Burchett Seacrest Country Day School 18:31.3 5:58/M
20 17 790 Ryan Dodge Lemon Bay HS 18:34.2 5:59/M
21 (< 5) 277 Eli Lauber Community School of Naples 18:36.1 6:00/M
22 18 1332 Jesse Barringer Southwest Florida Christian Acad 18:37.8 6:00/M
23 19 670 Robert Aguirre Immokalee HS 18:41.8 6:02/M
24 20 79 Johnny Janiak Bishop Verot HS 18:56.9 6:06/M
25 21 179 Adam Sage Cardinal Mooney HS 19:06.7 6:10/M
26 (< 5) 19 Hunter Swihart Admiral Farragut Academy 19:06.9 6:10/M
27 (< 5) 10 Adam Burrell Admiral Farragut Academy 19:07.6 6:10/M
28 22 1246 Timothy Koning Sebring HS 19:14.2 6:12/M
29 23 666 Hector Hernandez Immokalee HS 19:14.3 6:12/M
30 24 78 Thomas Gargano Bishop Verot HS 19:15.9 6:13/M
31 25 84 Tommy Arcentales Bishop Verot HS 19:24.8 6:15/M
32 26 253 Edwin Almaras Clewiston HS 19:25.6 6:16/M
33 27 562 Nicolas Estupinan Gateway Charter HS 19:35.7 6:19/M
34 28 58 Geoffrey Lincoln Bayshore HS 19:36.3 6:19/M
35 29 1334 Evan Williams Southwest Florida Christian Acad 19:42.8 6:21/M
36 30 798 Wyatt Chandler Lemon Bay HS 19:45.4 6:22/M
37 31 1357 Matthew McDonough St. John Neumann 19:53.4 6:25/M
38 32 557 Carter Luna Gateway Charter HS 19:54.4 6:25/M
39 (< 5) 275 Bradley Price Community School of Naples 19:55.4 6:25/M
40 33 561 Kaleb Aurand Gateway Charter HS 19:55.7 6:25/M
41 34 53 Lynch Robles Bayshore HS 19:56.7 6:26/M
42 35 1267 Joel Seronka Seffner Christian Academy HS 19:57.8 6:26/M
43 36 389 John Candiano Evangelical Christian School 19:57.8 6:26/M
44 37 1241 Wesley Koning Sebring HS 19:58.4 6:26/M
45 38 1268 Mitch Turner Seffner Christian Academy HS 19:58.7 6:26/M
46 39 1266 Jd Duke Seffner Christian Academy HS 20:00.8 6:27/M
47 40 1272 Paul McKenzie Seffner Christian Academy HS 20:03.4 6:28/M
48 41 1271 John McKenzie Seffner Christian Academy HS 20:04.5 6:28/M
49 42 392 Brandon Kohlmeier Evangelical Christian School 20:05.8 6:29/M
50 43 551 Malik Asalieh Gateway Charter HS 20:07.4 6:29/M
51 44 390 William Lunsford Evangelical Christian School 20:07.5 6:29/M
52 (< 5) 135 Angelo Buenano Booker HS 20:08.6 6:30/M
53 45 1249 Alexander Lukas High Sebring HS 20:11.1 6:31/M
54 46 172 Mitch Gannon Cardinal Mooney HS 20:18.9 6:33/M
55 47 246 Jeremiah Ramirez Clewiston HS 20:23.9 6:35/M
56 48 1321 Dominic MacRae Southeast HS 20:25.0 6:35/M
57 49 77 Matt Signorelli Bishop Verot HS 20:25.5 6:35/M
58 50 76 Tyler Marshall Bishop Verot HS 20:30.0 6:37/M
59 51 169 Gerald Thompson Cardinal Mooney HS 20:33.5 6:38/M
60 52 391 Beau Candiano Evangelical Christian School 20:37.6 6:39/M
61 53 1322 Andrew Wolfson Southeast HS 20:38.8 6:39/M
62 54 1244 Jose Andrew Rivera Sebring HS 20:40.2 6:40/M
63 (< 5) 15 Simon Wang Admiral Farragut Academy 20:41.8 6:40/M
64 (> 7) 1245 Saul Marentes Sebring HS 20:44.2 6:41/M
65 55 250 Jose Euceda Clewiston HS 20:46.3 6:42/M
66 56 251 Javier Pineda Clewiston HS 20:47.0 6:42/M
67 (< 5) 1220 Matt DiNorcia Seacrest Country Day School 20:49.6 6:43/M
68 57 249 Chris Harris Clewiston HS 20:50.8 6:43/M
69 58 55 Anthony Slack Bayshore HS 20:51.9 6:44/M
70 59 247 Deryan Baltazar Clewiston HS 20:52.4 6:44/M
71 60 1330 Joshua McKillip Southwest Florida Christian Acad 20:57.6 6:45/M
72 61 1385 Hayes Chatham St. Stephens Episcopal School 20:59.0 6:46/M
73 62 241 Omar Silva Clewiston HS 21:02.2 6:47/M
74 63 552 Kevin Bowles Gateway Charter HS 21:04.3 6:48/M
75 64 89 William Saccone Bishop Verot HS 21:05.0 6:48/M
76 65 1354 Matthew Myers St. John Neumann 21:08.6 6:49/M
77 66 1120 Lane Chupp Sarasota Christian School 21:09.6 6:49/M
78 (> 7) 243 Samuel Rivera Clewiston HS 21:09.9 6:49/M
79 67 348 Marck Auguste East Lee County HS 21:12.9 6:50/M
80 68 177 Ryan Romero Cardinal Mooney HS 21:14.8 6:51/M
81 (> 7) 1250 Trevor Doty Sebring HS 21:16.2 6:52/M
82 69 171 Billy Ehrenfeld Cardinal Mooney HS 21:20.6 6:53/M
83 (> 7) 81 John Snow Bishop Verot HS 21:29.3 6:56/M
84 70 394 Jonathan Skaggs Evangelical Christian School 21:38.7 6:59/M
85 71 178 Tyler Shanahan Cardinal Mooney HS 21:47.1 7:02/M
86 72 1361 John Koga St. John Neumann 21:52.6 7:03/M
87 73 791 Callum Hodges Lemon Bay HS 21:55.6 7:04/M
88 74 675 Hector Ramirez Immokalee HS 21:57.2 7:05/M
89 (< 5) 278 Brendon Miles Community School of Naples 21:58.9 7:05/M
90 75 397 Alec Prieto Evangelical Christian School 22:01.2 7:06/M
91 76 1380 James DeMaio St. Stephens Episcopal School 22:01.6 7:06/M
92 (> 7) 80 Matt Thompson Bishop Verot HS 22:01.6 7:06/M
93 77 1359 Eaton Pierre St. John Neumann 22:01.8 7:06/M
94 78 56 Brandon Aaron Bayshore HS 22:22.7 7:13/M
95 79 1122 Sean Walsh Sarasota Christian School 22:32.7 7:16/M
96 (< 5) 280 Chris Childs Community School of Naples 22:33.0 7:16/M
97 80 1013 Tommy Hubbard Out of Door Academy 22:44.4 7:20/M
98 (> 7) 401 Anthony Dragich Evangelical Christian School 22:45.7 7:20/M
99 81 1398 Kevin Zandomenego St. Stephens Episcopal School 22:45.8 7:20/M
100 (> 7) 88 Griffin Decarli Bishop Verot HS 22:50.4 7:22/M
O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace
101 82 339 Conner Blais East Lee County HS 22:56.5 7:24/M
102 83 1331 David Sievert Southwest Florida Christian Acad 22:57.4 7:24/M
103 84 1396 Curtis Stump St. Stephens Episcopal School 23:16.1 7:30/M
104 (> 7) 396 Ian Olney Evangelical Christian School 23:25.3 7:33/M
105 85 349 Javier Cielo East Lee County HS 23:26.8 7:34/M
106 86 1020 Bam Han Out of Door Academy 23:33.7 7:36/M
107 (> 7) 398 Alex Metcalf Evangelical Christian School 23:39.9 7:38/M
108 87 1358 Nicholas Corso St. John Neumann 23:43.6 7:39/M
109 88 346 Noah Traficanti East Lee County HS 23:48.3 7:41/M
110 89 1386 Ben Schnur St. Stephens Episcopal School 23:53.6 7:42/M
111 90 1014 Elijah Schantz Out of Door Academy 23:54.6 7:43/M
112 91 1353 Grant Ullrich St. John Neumann 24:00.4 7:45/M
113 (> 7) 1254 Kevin Bassett Sebring HS 24:01.7 7:45/M
114 92 1010 Will Harwell Out of Door Academy 24:26.2 7:53/M
115 93 1119 Yovany Ovalle Sarasota Christian School 24:27.6 7:53/M
116 (< 5) 768 Darren Valdez Lehigh HS 24:38.0 7:57/M
117 94 1017 Christopher Eckart Out of Door Academy 24:43.7 7:58/M
118 95 1324 Alex Camacho Southeast HS 24:52.8 8:01/M
119 (< 5) 769 Oscar Ramirez Lehigh HS 24:56.9 8:03/M
120 96 336 Tarique McIntosh East Lee County HS 24:59.6 8:04/M
121 97 1360 Kirk Maxmilian St. John Neumann 25:03.6 8:05/M
122 (> 7) 1356 Colin Sweeney St. John Neumann 25:08.6 8:06/M
123 98 1015 Erik Pena Out of Door Academy 25:50.1 8:20/M
124 99 1270 Leo Vierra Seffner Christian Academy HS 25:54.2 8:21/M
125 100 1126 Cody Miller Sarasota Christian School 26:00.6 8:23/M
126 101 1320 Cole Tuttle Southeast HS 26:24.8 8:31/M
127 102 1323 Oliver Varah Southeast HS 26:48.6 8:39/M
128 103 1022 Zach Wells Out of Door Academy 26:49.5 8:39/M
129 104 1125 Kyle Crowley Sarasota Christian School 26:50.0 8:39/M
130 105 1124 Julien Soriano Sarasota Christian School 27:00.0 8:43/M
131 (> 7) 1362 Sebastian Wright St. John Neumann 27:16.1 8:48/M
132 106 350 Evens Brunel East Lee County HS 28:58.0 9:21/M
133 107 1123 Austin Swart Sarasota Christian School 30:25.1 9:49/M
134 108 1333 Jacob Short Southwest Florida Christian Acad 31:53.5 10:17/M
Team Summary Report - Boys
Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*
1 Immokalee HS 50 1 7 9 14 19 23 74
Top 5 Times: 1:28:20.1
2 Sebring HS 86 6 8 13 22 37 45 54
Top 5 Times: 1:32:13.8
3 Gateway Charter HS 113 5 16 27 32 33 43 63
Top 5 Times: 1:34:50.1
4 Bishop Verot HS 128 10 20 24 25 49 50 64
Top 5 Times: 1:35:50.0
5 Lemon Bay HS 143 11 12 17 30 73
Top 5 Times: 1:36:34.2
6 Seffner Christian Academy HS 156 4 35 38 39 40 41 99
Top 5 Times: 1:36:48.7
7 Cardinal Mooney HS 189 3 21 46 51 68 69 71
Top 5 Times: 1:37:58.6
7 Evangelical Christian School 189 15 36 42 44 52 70 75
Top 5 Times: 1:39:11.6
9 Bayshore HS 200 2 28 34 58 78
Top 5 Times: 1:39:20.6
10 Clewiston HS 241 26 47 55 56 57 59 62
Top 5 Times: 1:42:13.7
11 Southwest Florida Christian Acad 298 18 29 60 83 108
Top 5 Times: 1:54:09.4
12 St. John Neumann 332 31 65 72 77 87 91 97
Top 5 Times: 1:48:40.1
13 St. Stephens Episcopal School 391 61 76 81 84 89
Top 5 Times: 1:52:56.2
14 Southeast HS 399 48 53 95 101 102
Top 5 Times: 1:59:10.2
15 East Lee County HS 418 67 82 85 88 96 106
Top 5 Times: 1:56:24.4
16 Out of Door Academy 442 80 86 90 92 94 98 103
Top 5 Times: 1:59:22.8
16 Sarasota Christian School 442 66 79 93 100 104 105 107
Top 5 Times: 2:01:00.7
Inc. Admiral Farragut Academy 4 finishers
Top 5 Times:
Inc. Booker HS 1 finishers
Top 5 Times:
Inc. Community School of Naples 4 finishers
Top 5 Times:
Inc. Lehigh HS 2 finishers
Top 5 Times:
Inc. Seacrest Country Day School 3 finishers
Top 5 Times: