BCAA Championships 2018

Ft. Lauderdale, FL
Hosted by Dillard HS
Timing/Results GunLap Running

St. Thomas Aquinas HS Results

Girls Athlete Place Section Results
100 Meter Dash
12.00 Zahria Allers 1st Prelims H2 Complete Results
12.03 Jermecia Brown 3rd Prelims H2 Complete Results
12.13 Zahria Allers 1st Finals H1 Complete Results
12.14 Jermecia Brown 3rd Finals H1 Complete Results
12.61 Zahra Kelsey 8th Prelims H2 Complete Results
12.75 Zahra Kelsey 8th Finals H1 Complete Results
200 Meter Dash
24.56 Zahria Allers 2nd Finals H1 Complete Results
24.63 Zahria Allers 1st Prelims H2 Complete Results
25.53 Zahra Kelsey 7th Prelims H1 Complete Results
27.79 Zahra Kelsey 8th Finals H1 Complete Results
400 Meter Dash
56.33 Jermecia Brown 4th Finals H1 Complete Results
56.69 Jermecia Brown 4th Prelims H1 Complete Results
58.45 SB Thalia Dyer 8th Prelims H2 Complete Results
58.98 Thalia Dyer 8th Finals H1 Complete Results
800 Meter Run
2:27.86 Jaziah Ochoa 9th Finals H1 Complete Results
2:33.08 Nicohl Torres Santos 11th Finals H1 Complete Results
2:36.17 Anaiis Sheeres 13th Finals H1 Complete Results
1600 Meter Run
5:15.03 Bridget Alex 1st Finals H1 Complete Results
5:20.97 Valentina House 2nd Finals H1 Complete Results
5:28.82 Nicohl Torres Santos 4th Finals H1 Complete Results
3200 Meter Run
11:32.78 Bridget Alex 1st Finals H1 Complete Results
11:33.85 Valentina House 2nd Finals H1 Complete Results
12:26.33 Ashley Williams 7th Finals H1 Complete Results
100 Meter Hurdles
14.61 Nikia Smith 1st Prelims H1 Complete Results
14.67 Eddiyah Frye 2nd Prelims H2 Complete Results
14.80 Eddiyah Frye 1st Finals H1 Complete Results
15.50 Nikia Smith 7th Finals H1 Complete Results
300 Meter Hurdles
43.34 Imani Christian 1st Finals H1 Complete Results
44.25 Imani Christian 6th Prelims H2 Complete Results
45.83 Nikia Smith 8th Prelims H1 Complete Results
46.57 Eddiyah Frye 9th Prelims H1 Complete Results
46.72 Nikia Smith 7th Finals H1 Complete Results
4x100 Meter Relay
46.79 Relay Team 1st Prelims H2 Complete Results
47.28 Relay Team 1st Finals H1 Complete Results
4x400 Meter Relay
3:48.95 Relay Team 2nd Finals H2 Complete Results
4x800 Meter Relay
10:03.76 Relay Team 4th Finals H2 Complete Results
High Jump
1.72m SB Hannah Lowenstein 1st Finals H1 Complete Results
1.62m SB Karly Colford 2nd Finals H1 Complete Results
1.57m Anaiis Sheeres 4th Finals H1 Complete Results
Long Jump
5.5m Eddiyah Frye 2nd Finals H1 Complete Results
5.19m Hannah Lowenstein 8th Finals H1 Complete Results
4.96m Thalia Dyer 9th Finals H1 Complete Results
Pole Vault
3.05m Kendyl Kerekes 1st Finals H1 Complete Results
2.75m SB Karly Colford 5th Finals H1 Complete Results
2.44m SB Sophie Drum 9th Finals H1 Complete Results
Discus
31.78m Aimme Inoa 6th Finals H1 Complete Results
31.34m Sandy Denis 7th Finals H1 Complete Results
Shot Put
9.03m Sandy Denis 13th Finals H1 Complete Results
Boys Athlete Place Section Results
100 Meter Dash
10.81 Tavares Jr Kelly 2nd Finals H1 Complete Results
10.94 Tavares Jr Kelly 2nd Prelims H1 Complete Results
11.13 Elijah Moore 8th Prelims H2 Complete Results
11.21 Brian Brewton 5th Finals H1 Complete Results
11.24 Elijah Moore 7th Finals H1 Complete Results
11.35 Brian Brewton 6th Prelims H1 Complete Results
200 Meter Dash
22.30 SB Brian Brewton 3rd Finals H1 Complete Results
23.13 Brian Brewton 8th Prelims H2 Complete Results
400 Meter Dash
50.15 Jamal Cooney 8th Prelims H2 Complete Results
50.40 Alphonso Blades 9th Prelims H1 Complete Results
50.51 Jamal Cooney 6th Finals H1 Complete Results
800 Meter Run
1:58.03 Jamir Ferguson 6th Finals H2 Complete Results
2:04.09 SB Sage Brands 12th Finals H1 Complete Results
1600 Meter Run
4:31.58 Nicholas Rischar 2nd Finals H1 Complete Results
4:37.90 Colin Breslin 5th Finals H1 Complete Results
3200 Meter Run
9:48.97 Nicholas Rischar 1st Finals H1 Complete Results
10:04.84 SB Brian Washburn 2nd Finals H1 Complete Results
10:05.79 SB Colin Breslin 4th Finals H1 Complete Results
4x100 Meter Relay
41.53 Relay Team 1st Finals H1 Complete Results
42.03 Relay Team 3rd Prelims H1 Complete Results
4x400 Meter Relay
3:24.87 Relay Team 5th Finals H2 Complete Results
4x800 Meter Relay
8:32.11 Relay Team 6th Finals H2 Complete Results
Long Jump
6.55m Tavares Jr Kelly 2nd Finals H1 Complete Results
6.16m Jaden Davis 7th Finals H1 Complete Results
Triple Jump
11.89m Alphonso Blades 13th Finals H1 Complete Results
Pole Vault
3.81m Matthew Farrell 4th Finals H1 Complete Results
Discus
44.09m Grayson Crozier 2nd Finals H1 Complete Results
43.74m Coleman Crozier 3rd Finals H1 Complete Results
Shot Put
15.45m SB Dejmi Dumervil Jean 3rd Finals H1 Complete Results
13.9m Chidoziri Maghiro 8th Finals H1 Complete Results
11.33m Marlon Martinez 14th Finals H1 Complete Results