Licensed to Miles and Minutes, LLC - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 3/3/2017 08:21 PM
Emerald Coast Middle School Invitational - 3/3/2017
Emerald Coast Middle School
Results
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Mears, Keeley 8 Emerald Coas 14.01 13.92 1 10
2 Moore, Mckenzie 8 Emerald Coas 14.84 1 8
3 Montz, Cameron 7 Emerald Coas 15.06 14.95 1 6
4 Brandon, Taylor Emerald Coas 15.05 1 5
5 Mansfield, Savannah 6 Emerald Coas 15.12 2 4
6 Mehlos, Briley 8 Emerald Coas 15.05 15.16 1 3
7 Groves, Carissa Emerald Coas 15.55 2 2
8 Berube, Madelyne Emerald Coas 15.71 2 1
9 Timblin, Ellie Emerald Coas 15.86 2
10 Hill, Madison 6 Emerald Coas 16.10 1
11 sidrony, Alexia Emerald Coas 16.44 2
12 Rodriguez, Eamma Unattached 16.49 1
13 Breck, Olivia 6 Emerald Coas 17.02 1
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Van Landingham, Heidi 8 Emerald Coas 30.78 30.21 1 10
2 Mehlos, Briley 8 Emerald Coas 31.53 31.19 1 8
3 Brandon, Taylor Emerald Coas 31.66 2 6
4 Moore, Mckenzie 8 Emerald Coas 31.71 2 5
5 Montz, Cameron 7 Emerald Coas 32.07 31.98 1 4
6 Shiadeck, Isabella Emerald Coas 32.09 2 3
7 Hill, Madison 6 Emerald Coas 32.90 1 2
8 Mansfield, Savannah 6 Emerald Coas 33.42 2 1
9 Berube, Madelyne Emerald Coas 35.10 2
10 Rodriguez, Eamma Unattached 35.92 2
11 sidrony, Alexia Emerald Coas 36.81 2
12 Breck, Olivia 6 Emerald Coas 37.12 1
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Roberts, Kayla 8 Emerald Coas 1:06.95 1:04.87 10
2 Van Landingham, Heidi 8 Emerald Coas 1:11.83 8
3 Shiadeck, Isabella Emerald Coas 1:13.16 6
Girls 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bryan, Ptasha 8 Emerald Coas 2:37.11 2:29.46 10
2 Timberlake, Kalah 7 Emerald Coas 2:39.89 8
3 Midha, Kirisi 8 Emerald Coas 2:41.38 6
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Flaherty, Ava 7 Emerald Coas 5:04.36 10
2 Short, Aris 8 Emerald Coas 5:31.29 5:33.98 8
3 Arthur, Lindy 8 Emerald Coas 5:39.13 5:42.29 6
4 Midha, Kirisi 8 Emerald Coas 5:44.80 5
5 Blazer, Laurel 6 Emerald Coas 6:41.10 4
6 Hustad, Armarige 6 Emerald Coas 6:42.64 3
7 Turner, Catherine 6 Emerald Coas 6:51.54 2
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Flaherty, Ava 7 Emerald Coas 11:57.69 10
2 Short, Aris 8 Emerald Coas 12:12.21 8
3 Arthur, Lindy 8 Emerald Coas 12:13.68 12:36.40 6
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Timberlake, Nylah 8 Emerald Coas 16.90 16.72 10
2 Taylor, Hannah 8 Emerald Coas 18.23 19.28 8
3 Roberts, Christina 7 Emerald Coas 19.76 6
4 Ritchie, Grace 6 Emerald Coas 20.06 21.11 5
5 Hunter, Georiga Emerald Coas 21.38 4
6 Imperial, Isabella Emerald Coas 22.34 3
7 Blasbichler, Isabella Emerald Coas 22.58 2
Girls 200 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Page, Kyleigh 8 Emerald Coas 31.20 31.80 10
2 Cole Stange, Mary 8 Emerald Coas 34.54 34.49 8
3 Roberts, Christina 7 Emerald Coas 34.95 34.78 6
4 Imperial, Isabella Emerald Coas 35.21
5 Ritchie, Grace 6 Emerald Coas 36.41 5
6 Hunter, Georiga Emerald Coas 37.97 4
7 Blasbichler, Isabella Emerald Coas 38.69 3
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Emerald Coast Middle School 'A' 55.05 52.78 10
1) Endress, Cody 8 2) Kuni, Emily 8
3) Mears, Keeley 8 4) Page, Kyleigh 8
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Emerald Coast Middle School 'A' 4:26.36 4:23.16 10
1) Endress, Cody 8 2) Kuni, Emily 8
3) Page, Kyleigh 8 4) Roberts, Kayla 8
2 Emerald Coast Middle School 'B' 4:23.50 8
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Emerald Coast Middle School 'A' 10:39.93 10:27.33 10
1) Bryan, Ptasha 8 2) Midha, Kirisi 8
3) Roberts, Kayla 8 4) Timberlake, Kalah 7
2 Emerald Coast Middle School 'B' 11:33.53 8
Girls High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Taylor, Hannah 8 Emerald Coas 1.47m 1.48m 10
2 Timberlake, Nylah 8 Emerald Coas 1.37m 1.37m 8
3 Endress, Cody 8 Emerald Coas 1.42m J1.37m 6
Girls Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Holder, Gracie 7 Emerald Coas 6-11.75 8-00.00 10
2 Tucker, Olivia 8 Emerald Coas 6-11.75 7-00.00 8
3 Mehlos, Briley 8 Emerald Coas 6-06.00 6
4 Mansfield, Savannah 6 Emerald Coas J6-06.00 5
5 Seekamp, Kerry Destin MS J6-06.00 4
6 Brewer, Neely 8 Emerald Coas J6-06.00 2.50
6 Hustad, Armarige 6 Emerald Coas J6-06.00 2.50
8 Moore, Mckenzie 8 Emerald Coas 6-00.00 1
9 Bekkers, Josie Emerald Coas J6-00.00
10 Wells, Gabriel Emerald Coas 5-06.00
11 Breck, Olivia 6 Emerald Coas J5-06.00
12 Turner, Catherine 6 Emerald Coas 5-00.00
13 Hill, Madison 6 Emerald Coas 4-06.00
Girls Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Timberlake, Nylah 8 Emerald Coas 4.39m 4.52m 10
2 Van Landingham, Heidi 8 Emerald Coas 3.90m 8
3 Ritchie, Grace 6 Emerald Coas 3.71m 6
4 Brandon, Taylor Emerald Coas 3.70m 5
5 Groves, Carissa Emerald Coas 3.58m 4 Better 2nd Jump
6 Timblin, Ellie Emerald Coas J3.58m 3
7 Roberts, Christina 7 Emerald Coas 3.50m 2
8 Shiadeck, Isabella Emerald Coas 3.33m 1
9 Montz, Cameron 7 Emerald Coas 3.26m
10 Berube, Madelyne Emerald Coas 3.21m
-- Kuni, Emily 8 Emerald Coas 4.69m ND
-- sidrony, Alexia Emerald Coas ND
-- Imperial, Isabella Emerald Coas ND
Girls Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kuni, Emily 8 Emerald Coas 9.26m 9.82m 10
2 Mears, Keeley 8 Emerald Coas 8.70m 9.65m 8
3 Taylor, Hannah 8 Emerald Coas 9.63m 6
4 Page, Kyleigh 8 Emerald Coas 9.07m 5
5 Endress, Cody 8 Emerald Coas 8.83m 8.94m 4
-- Stange, Mary-Cole Emerald Coas ND
Girls Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jones, Daylin 7 Emerald Coas 10.26m 9.88m 10
2 Childree, Carly 8 Emerald Coas 9.30m 8.96m 8
3 Young, Naomi 8 Emerald Coas 8.38m 6
4 Neslage, Jenna Emerald Coas 7.39m 5
5 Louthain, Reese 7 Emerald Coas 6.94m 4
6 Winter, Brianna 8 Emerald Coas 6.40m 3
7 Reyes, Alexander 8 Emerald Coas 5.77m 2
Girls Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jones, Daylin 7 Emerald Coas 23.04m 26.45m 10
2 Childree, Carly 8 Emerald Coas 21.06m 23.90m 8
3 Young, Naomi 8 Emerald Coas 19.94m 6
4 Neslage, Jenna Emerald Coas 19.81m 5
5 Winter, Brianna 8 Emerald Coas 15.44m 4
6 Reyes, Alexander 8 Emerald Coas 11.83m 3
7 Louthain, Reese 7 Emerald Coas 11.74m 2
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Boggs, Will 8 Unattached 12.34 12.77 10
2 Robles, Pablo 8 Emerald Coas 13.04 12.84 8
3 Castellanos, Ernie 8 Emerald Coas 13.38 13.29 6
4 Dunwald, Jarrett Unattached 13.32 5
5 Braun, Cherokee Unattached 14.86 4
6 Donchey, Zachary 8 Emerald Coas 13.70 15.76 3
7 Duggins, Zack Unattached 15.98 2
Boys 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Boggs, Will 8 Unattached 25.53 26.88 10
2 Tucker, Hudson 8 Emerald Coas 28.75 28.52 8
3 Becraft, Jeremy Unattached 30.04 6
4 May, Will Unattached 33.97 5
5 Palmer, Nick Unattached 35.37 4
6 Duggins, Zack Unattached 36.00 3
Boys 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Boggs, Will 8 Unattached 59.21 1:01.43 10
2 Becraft, Jeremy Unattached 1:11.49 8
3 Fleming, Jackson Unattached 1:13.29 6
4 Duggins, Zack Unattached 1:19.30 5
5 Palmer, Nick Unattached 1:28.67 4
Boys 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Inestroza, Deyvi 8 Emerald Coas 2:21.17 2:16.19 10
2 Lindsey, Blane 8 Emerald Coas 2:27.84 8
3 Brandman, Aiden 6 Emerald Coas 2:37.89 6
4 Midha, Aiden 6 Emerald Coas 2:42.89 5
5 Jewell, William Emerald Coas 2:57.08 4
6 Murin, Jeremy Emerald Coas 3:00.52 3
7 Usseglio, Atticus 6 Emerald Coas 3:11.46 2
8 Grige, Cayll Emerald Coas 3:14.62 1
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Collins, Steven 7 Emerald Coas 4:56.24 10
2 Brandman, Aiden 6 Emerald Coas 5:21.92 8
3 Midha, Aiden 6 Emerald Coas 5:26.45 6
4 Bacani, Nolan 6 Emerald Coas 5:32.02 5
5 Waston, Nolan 6 Emerald Coas 5:32.27 4
6 Sweval, Jackson 7 Emerald Coas 5:39.40 3
7 Summerlin, Evan Emerald Coas 5:53.36 2
8 Holley, Brody 8 Emerald Coas 5:56.00 1
9 Jewell, William Emerald Coas 5:57.85
10 Murin, Jeremy Emerald Coas 5:59.79
11 Grige, Cayll Emerald Coas 6:11.05
12 Usseglio, Atticus 6 Emerald Coas 6:38.28
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Blazer, Bix 8 Emerald Coas 12:01.15 10
2 Sweval, Jackson 7 Emerald Coas 13:10.47 12:06.64 8
3 Bailey, Brett 6 Emerald Coas 12:19.05 6
Boys 100 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Foreman, Elias 8 Emerald Coas 15.70 15.56 10
2 Kilpatrick, Lawson 8 Emerald Coas 16.07 16.40 8
3 Schilling, Jaden 8 Emerald Coas 16.92 20.79 6
4 Beck, Jackson Unattached 24.05 5
Boys 200 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Foreman, Elias 8 Emerald Coas 28.38 10
2 Schilling, Jaden 8 Emerald Coas 30.09 28.84 8
3 Castellanos, Ernie 8 Emerald Coas 30.10 29.75 6
4 Robles, Pablo 8 Emerald Coas 31.09 31.10 5
5 Russ, Robert 6 Emerald Coas 33.11 32.85 4
6 Beck, Jackson Unattached 41.05 3
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Emerald Coast Middle School 'A' 52.29 10
1) Castellanos, Ernie 8 2) Robles, Pablo 8
3) Russ, Robert 6 4) Tucker, Hudson 8
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Emerald Coast Middle School 'A' 4:04.71 3:59.73 10
1) Foreman, Elias 8 2) Inestroza, Deyvi 8
3) Kilpatrick, Lawson 8 4) Schilling, Jaden 8
2 Freeport 'A' 5:52.61 8
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Emerald Coast Middle School 'A' 10:25.16 10:05.59 10
1) Collins, Steven 7 2) Inestroza, Deyvi 8
3) Lindsey, Blane 8 4)
Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Waldrop, Barrett 8 Emerald Coas 1.52m 1.68m 10
2 Dunwald, Jarrett Unattached 1.58m 8
3 Kilpatrick, Lawson 8 Emerald Coas 1.57m J1.58m 6
4 Reeves, Jackson 7 Emerald Coas 1.58m 1.48m 5
5 Tucker, Hudson 8 Emerald Coas 1.22m 4
Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Reeves, Jackson 7 Emerald Coas 8-06.00 10
2 Bailey, Brett 6 Emerald Coas 6-11.75 8-00.00 8
3 Bacani, Nolan 6 Emerald Coas 6-00.00 6
4 Dwyer, reeve Destin MS 5-06.00 5
5 Waston, Nolan 6 Emerald Coas J5-06.00 4
6 Sweval, Jackson 7 Emerald Coas J5-06.00 3
7 Summerlin, Evan Emerald Coas 4-00.00 2
Boys Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Foreman, Elias 8 Emerald Coas 5.69m 5.50m 10
2 Schilling, Jaden 8 Emerald Coas 5.30m 5.49m 8
3 Castellanos, Ernie 8 Emerald Coas 4.76m 6
4 Dunwald, Jarrett Unattached 4.66m 5
5 Lindsey, Blane 8 Emerald Coas 4.47m 4
6 Beck, Jackson Unattached 3.66m 3
-- Becraft, Jeremy Unattached ND
Boys Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Schilling, Jaden 8 Emerald Coas 11.32m 10
2 Russ, Robert 6 Emerald Coas 9.50m 9.97m 8
3 Kilpatrick, Lawson 8 Emerald Coas 9.37m 9.92m 6
4 Robles, Pablo 8 Emerald Coas 9.64m 5
5 Tucker, Hudson 8 Emerald Coas 9.41m 4
Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Fontaine, Michael 8 Emerald Coas 10.82m 10
2 Eichberger, Spencer 8 Emerald Coas 7.98m 9.25m 8
3 Bachmann, Brady Unattached 9.13m 6
4 Perez, Gusavo 8 Emerald Coas 8.48m 8.27m 5
5 Driscoll, Ryan Unattached 8.18m 4
6 Zuppardo, Joey Emerald Coas 8.02m 3
7 Pomaiba, Dane 7 Emerald Coas 5.77m 2
8 kimbrel, will 8 Emerald Coas 5.75m 1
Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bachmann, Brady Unattached 34.27m 10
2 Eichberger, Spencer 8 Emerald Coas 0.61m 29.93m 8
3 Perez, Gusavo 8 Emerald Coas 0.64m 29.33m 6
4 Waldrop, Barrett 8 Emerald Coas 0.67m 29.00m 5
5 Fontaine, Michael 8 Emerald Coas 24.31m 4
6 Driscoll, Ryan Unattached 20.79m 3
7 Pomaiba, Dane 7 Emerald Coas 19.35m 2
8 Beck, Jackson Unattached 16.47m 1
9 Zuppardo, Joey Emerald Coas 15.76m
10 kimbrel, will 8 Emerald Coas 12.74m
-- Becraft, Jeremy Unattached ND
Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Emerald Coast Middle Schoo 519
Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Emerald Coast Middle Schoo 392 2) Freeport 8